Корисні поради

Як правильно купити чи продати гараж

Останнім часом наявність автомобіля у родині вже не вважається розкішшю. Але купити машину – це лиш половина справи. Інше питання, куди його ставити? І тут саме собою постає питання придбання або будівництва гаражу.

Як оформити документи на гараж?

Купуючи гараж, перш за все, потрібно переконатися, що його продавець справді є власником цього гаража: у нього має бути свідоцтво про право власності. Таке свідоцтво видається власнику як індивідуального гаража, так і боксу в гаражно-будівельному кооперативі (ГБК). Документи на гараж, як і на іншу власність, наприклад квартиру, оформляються за певною схемою.

Член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного або іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, які йому надано, має право власності на це майно.

Перш ніж власник — член гаражно-будівельного кооперативу зможе оформити документи на свій особистий гараж, кооперативом мають бути оформлені відповідні документи, що свідчать про їхнє законне будівництво. Оформленням займається голова ДСК. Він надає такі документи:

 • рішення виконавчого комітету міськради щодо відведення земельної ділянки;
 • затверджений план відведення земельної ділянки до цього рішення
 • рішення виконавчого комітету щодо створення гаражного кооперативу;
 • свідоцтво про державну реєстрацію;
 • довідка з управління статистики;
 • затверджений статут,

Існують і ГБК, які створені незаконно, — на ділянках, відведених під стоянки. Ця земля, як правило, знаходиться у тимчасовому користуванні. У разі, якщо члени кооперативу й надалі мають намір використати цю земельну ділянку, голова ДСК має укласти акт про оренду землі визначений термін: 25 років, 50 років чи постійно.

Щоб оформити свідоцтво про власність на свій бокс у ДСК, потрібно поцікавитись у голови кооперативу про те, чи оформлені документи на ГБК. У разі, якщо вони не оформлені з якихось причин, потрібно поставити це питання перед правлінням кооперативу.

Як правильно провести операцію з купівлі-продажу гаража?

Оформивши свідоцтво про право власності власник гаража «має право розпоряджатися ним на свій розсуд: продавати, обмінювати, здавати в оренду, укладати інші угоди, які не заборонені законом.

Що ж потрібно знати людині, яка бажає придбати гараж?

Він повинен знати, чи кооперативний чи індивідуальний це гараж, перевірити наявність у продавця свідоцтва про право власності. У нотаріуса складається та засвідчується договір купівлі-продажу, а потім цей документ реєструється. Новому власнику гаража не потрібно переоформлювати свідоцтво про право власності на своє ім’я. Він підтверджує своє право власності на гараж договором купівлі-продажу.

Законодавство не потребує обов’язкового нотаріального оформлення купівлі-продажу гаража. Однак ми все ж таки рекомендуємо оформити договір у нотаріуса. Це дасть Вам такі переваги:

 • нотаріус встановить особу продавця та переконається у його дієздатності (праві вчиняти угоди);
 • Ви отримаєте гарантію достовірності документів на гараж;
 • нотаріус перевірить відсутність заборони відчуження чи арешту гаража;
 • реєстрація гаража в органах реєстрації буде більш простою та швидкою (якщо договір купівлі-продажу не завірений нотаріально, реєстратор повинен буде додатково перевірити його).

Підписанням договору купівлі-продажу оформлення не закінчується. Право власності на гараж підлягає обов’язковій реєстрації. Для цього потрібно подати до органів реєстрації за місцем знаходження гаража заяву, договір купівлі-продажу та його нотаріально засвідчену копію. Під час подання документів необхідно також пред’явити документ, що засвідчує особу (зазвичай паспорт).

З реєстрацією краще не зволікати. Якщо Ви не подасте заяву протягом 12 місяців, доведеться проводити технічну інвентаризацію гаража. Її здійснюють (звісно, ​​не безкоштовно) фахівці БТІ.

Якщо земля перебуває у державній чи комунальній власності, з’ясуйте, якими правами на неї має продавець. Тут можливі три варіанти:

 • Земельна ділянка передана нинішньому власнику гаража у постійне користування.
 • Власник гаража орендує землю.
 • Жодних прав на земельну ділянку у продавця немає.

У першому та другому випадках потрібно передбачити у договорі купівлі-продажу обов’язок продавця відмовитися від земельної ділянки. Добровільна відмова є найпростішою підставою для вилучення землі, після чого Ви зможете орендувати цю ділянку у місцевої ради. У третьому випадку перешкод для цього, тим більше, немає.

А от коли договір оренди буде підписано та зареєстровано, Ви зможете скористатися правом на безкоштовну приватизацію земельної ділянки під гаражем. Відповідно до підпункту «г» пункту 1 статті 121 ЗКУ Ви можете отримати безкоштовно до 0,1 га землі. Сподіваємось, що Ваш гараж на такій ділянці поміститься. А якщо ні, то Ви, напевно, можете дозволити собі купити відповідну ділянку. Законодавчих обмежень цього немає.

Які документи потрібно надати?
 • заяву на технічну інвентаризацію у письмовій формі;
 • документи, що засвідчують особу – копія паспорта та ідентифікаційного коду замовника;
 • оригінал правовстановлюючого документа на гараж (свідоцтво, договір купівлі/продажу дарчого, і т.д.) та його ксерокопія;
 • старий техпаспорт (за наявності);
 • проектну документацію (якщо є);
 • справка из гаражного кооператива в 3 экз.
 • оригінал документа, що засвідчує право власності (користування) на земельну ділянку (якщо є) та її ксерокопія;
 • можливе надання додаткових документів (список не є вичерпним).